Cfare qendron pas renies se madhe te Bitcoin ?

Bitcoin, kriptovaluta me e njohur ne  bote ka pesuar nje lëvizje të paqëndrueshme të çmimeve që kur filloi tregtinë për më pak se një qindarkë në 2010. Bitcoin eshte momentalisht nen presion nga vendimi  Elon Musk dhe gjithashtu sepse Kina ndaloi instutucionet financiare te promovonin sherbimet e lidhura me transaksionet e kriptovalutave.

Cmimet historike te Bitcoin. Shume pershtaten dhe fitojne

Kur Bitcoin u prezantua ne vititn 2009, ishte me vlere $0. Nje vit me vone, kur adaptuesit  filluan tregtine me monedhen digjitale, ajo u vleresua ne fraksionin e 1 cent. Ne vitin 2011, Kriptovaluta arriti nivelet e $1 per te paren here. Bitcoin arriti ne $1,000 marka ne Norvegji ne 2013, duke filluar keshtu te merrte vemendje ne gjithe boten. Ne rritjen e dyte te cmimeve, Bitcoin arriti nje vlere $20,000 ne 2017 por ra ne $3,300 ne 12 muajt e ardhshem. Ne dhjetor 2020 Bitcoin kaloi kufirin e 20K $ dhe më pas arriti një rekord të të gjitha kohërave prej 64,895 $ në Prill.

Faktori Elon Musk

Me heret, ne Shkurt te ketij viti, rritja e Bitcoin u nxit nga $1.5 miliarde investime nga Telsa. Javen e kaluar, Bitcoin pati serish lekundje, kur Musk ktheu planet per te pranuar Bitcoin per makinat e Teslas. Shitjet rifilluan ne fundjave kur Musk sugjeroi që Tesla mund të dëshironte të shiste pronat e korporatave te saj, por u kthye mbrapa pasi postoi ne twitter qe prodhuesi i makinave nuk kishte ndermend ta bente kete . Te merkuren, Musk tregoi se Telsa mund te mbaj pozicionin e saj te Bitcoin.

A duhet te blini?

Një renie gati 40% në çmimin e Bitcoin nga niveli i saj i lartë historik duket dramatike, por është normale në tregje të paqëndrueshme, veçanërisht pas një rritje kaq të madhe.

Cfare pritet per Bitcoin ?

Kjo renie mund te shihet edhe si nje mundesi per investitore te ndryshem. Shume firma do i permbahen synimit te tyre afatgjate prej $ 500,000 per Bitcoin. Sidoqoftë, disa investitore parashikojnë më shumë humbje përpara.